چطور یک طراحی وب سایت خوب انتخاب کنیم؟

علاوه بر مبحث برندینگ که یک قضیه کلی برای هر کسب و کاری است، داشتن یک سایت حرفه ای هم جزء ملزومات هر کار است.

این روز ها هر کسی که یک شرکتی راه اندازی میکند و یا اکثر ورکشاپ ها برای معرفی و توسعه حرفه شان به یک سایت نیاز پیدا میکنند. به همین دلیل طراحی سایت جزء مباحثی است که بسیار پر اهمیت است.

یکی از مزیت های دیجیانتاین است که علاوه بر سایت های تحت وردپرس و سایت های معمولی که رواج دارند، طراحی سایت به صورت حرفه ای با کدنویسی های پیشرفته انجام می شود. همچنین سایتی با کیفیت چه از لحاظ ظاهر و چه از لحاظ کارایی برایتان فراهم می شود. علاوه بر آن، توانایی ایجاد وبسایت های تحت انیمیشن برای کار های خاص تر را هم دارد.

داشتن یک سایت متفاوت و جذاب باعث جذب کاربران زیادی میشود و همچنین رونق کسب و کارتان را افزایش خواهد داد.

طراحی وب چیست؟

طراحی وب فرآیندی برای ایجاد وب سایت است که در برگیرنده جنبه های مختلفی می شود. این جنبه ها شامل چیدمان صفحه وب ، تولید محتوا و طراحی گرافیک سایت می باشد.

دو اصطلاح طراحی وب و توسعه وب معمولا به جای هم استفاده شده و یکی در نظر گرفته می شوند. در صورتی که طراحی وب از نظر فنی زیر مجموعه ای از فرآیند گسترده تر توسعه وب می باشد. این موضوع را به طور کامل در قالب مقاله ای در سایت شرح داده ایم.

وب سایت ها چگونه ایجاد می شوند؟

وب سایت ها با استفاده از یک زبان نشانه گذاری به نام HTML ایجاد می شوند. طراحان وب با استفاده از برچسب ها یا همان تگ های HTML ، محتوا و ابرداده های هر صفحه را ایجاد می کنند. طرح بندی و دیزاین ظاهری یک صفحه وب معمولاً با استفاده از CSS تعریف می شود. بنابراین، اکثر وب سایت ها ترکیبی از زبان HTML و CSS می باشند که نحوه نمایش هر صفحه در مرورگر را مشخص می کنند.

زبان HTML چیست و چه کاربردی دارد؟

HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language است که به معنی زبان نشانه گذاری فوق متن می باشد. اچ تی ام ال زبانی است برای طراحی صفحات وب ولی به عنوان یک زبان برنامه نویسی شناخته نمی شود. در واقع این زبان قابلیت عملکرد پویا را ندارد و صرفا برای چیدمان و دیزاین ظاهری صفحه سایت استفاده می شود.

در نتیجه اچ تی ام ال یک زبان برای کد نویسی فرانت اند می باشد. زبان های برنامه نویسی مانند جاوا، سی شارپ، پایتون و .. برای کد نویسی بک اند و عملیات سایت مورد استفاده قرار می گیرند.

زبان CSS چیست و چه کاربردی دارد؟

CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheet است که به معنی برگه های آبشاری می باشد. دلیل استفاده از کلمه آبشار این است که استایل، کلاس یا هر چیزی که به یک برگه CSS داده شود، روی عناصر فرزند (Children) این برگه‌ها هم تاثیر می گذارد. به عنوان مثال اگر شما رنگ متن را در یک برگه CSS آبی تعیین کنید، تمام هدینگ ها و پاراگراف های متنی که قرار است در این برگه CSS نوشته شود نیز آبی خواهند بود.

CSS نیز مانند HTMLیک زبان نشانه گذاری و فرانت اند است. این زبان برای زیبا تر کردن دیزاین سایت و دادن شکل و شمایل به آن مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع برای طراحی سایت در قسمت فرانت، دو کد HTML و CSS با هم به کار برده می شوند. البته با گذر زمان زبان های بیشتری برای دیزاین سایت مورد استفاده قرار گرفت که هر کدام باعث زیبا تر شدن سایت می شوند. زبان های جاوا اسکریپت و ریکت جزء پرکاربردترین هایی هستند که همراه با HTML و CSS استفاده می شوند.

از چه روش هایی برای طراحی وب سایت استفاده می شود؟

برخی از طراحان وب ترجیح می دهند صفحات کد را از ابتدا با کد های گفته شده تایپ کنند. یعنی با توجه به دیزاینی برای سایت در نظر دارند، صفر تا صد سایت را با کد های HTML و CSS و ... ایجاد می کنند.

برخی دیگر از ویرایشگر های "WYSIWYG" که وی-زی-ویگ تلفظ می شود استفاده می کنند. این نوع ویرایشگر رابط بصری برای طراحی صفحه وب ایجاد می کند و نرم افزار بطور خودکار کد HTML و CSS مربوطه را تولید می کند. نرم افزار ادوب دریم ویور، ورد پد و مایکروسافت ورد ویندوز از انواع آن هستند.

روش محبوب دیگر برای طراحی وب سایت ها، داشتن سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس یا جوملا می باشد. CMS سیستمی است که کد های بک اند و فرانت اند آن از قبل آماده شده است و قالبی برای وب سایت های مختلف ارائه می دهد. در این سیستم شما می توانید بدون کدنویسی و به راحتی به دیزاین و محتوانویسی سایت بپردازید.

کدام روش را برای طراحی سایت انتخاب کنیم؟ کدنویسی یا وردپرس؟

هر کدام از روش ها مزیت خاص خود را دارد. طراحی سایت با وردپرس هم آسان تر است و هم در زمان کمتری آماده می شود. اگر نیاز دارید سریعا یک سایت خوب و متناسب با نیاز خود داشته باشید، وردپرس گزینه ی مناسبی است. علاوه بر آن هزینه ی ایجاد سایت با cms بسیار کمتر از کدنویسی می باشد.

در مقابل آن ایجاد سایت با کدنویسی اختصاصی هم زمان بیشتری را نیاز دارد و هم هزینه بالایی دارد. اما به دلیل اینکه امکانات سایت مختص به قالبی نمی باشد و سایت کاملا مطابق با سلیقه شما جلو می رود، بسیار ایده آل می باشد.