انواع روش های سئو سایت

در مقاله ی گذشته راجع به انواع سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال که عوامل موثر بر رتبه بندی سئوی سایت هستند، توضیحات کاملی داده شد. اکنون می خواهیم به بررسی انواع روش های سئوی سایت بپردازیم.

سه نوع سئو وجود دارد که به سئو کلاه سفید (white hat SEO) ، سئو کلاه سیاه (Black hat SEO) و سئو کلاه خاکستری (Gray hat SEO) تقسیم می شود.

انواع روش های سئوی سایت

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو سفید به انجام روش های صحیح و اخلاقی برای بهینه سازی یک سایت اشاره دارد. استراتژی سئو کلاه سفید سه معیار زیر را رعایت می کند.

1) از الگوریتم های موتور جستجو پیروی می کند.

بیشترین تعریف پذیرفته شده از سئو کلاه سفید این است که طبق الگوریتم ها و دستورالعمل های گوگل عمل می کند. این دستورالعمل ها قوانینی هستند که گوگل برای سئو و بهینه سازی یک سایت تعیین کرده است.

2) روی بازدید کنندگان و کاربران تمرکز دارد.

سئو کلاه سفید شامل ایجاد تغییراتی می شود که برای بازدید کنندگان یک سایت مفید می باشد. همانطور که می دانیم، اولویت اصلی گوگل ارائه بهترین نتایج ممکن به کاربران خود است ، پس منطقی است که یکی از روش های سئو سفید هم تمرکز روی خواسته کاربران باشد.

بسیاری از استراتژی های موثر سئو در حال حاضر نیز شامل اقداماتی می شوند که امکاناتی را که یک سایت در اختیار بازدید کنندگان خود قرار می دهد ، بهبود می بخشد.

تاکتیک هایی مانند انتشار محتوای با کیفیت بالا و افزایش سرعت بارگذاری صفحه ، از جمله تکنیک هایی است که باعث افزایش رضایت کاربر می شود.

3) سئو سفید در مدت زمان نسبتا طولانی نتیجه می دهد.

استراتژی های سئو سفید که از دستورالعمل های گوگل پیروی می کنند، اغلب از سئو سیاه وقت گیر تر هستند. در نتیجه برای دیدن نتایج مورد نظر زمان بیشتری لازم است که طی شود.

البته سئو کلاه سفید تأثیر بسیار ماندگار تری دارد و برای کلمات کلیدی به رتبه ای ثابت دست پیدا می کنید.

سئو سفید شامل محتوا نویسی خوب و استفاده از تاکتیک هایی است که سایت شما را برای گوگل امن و خوب جلوه دهد

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه کاملا برعکس سئو کلاه سفید است. استراتژی هایی که معیارهای زیر را داشته باشند ، در دسته سئو کلاه سیاه طبقه بندی می شوند

1) سئو سیاه دستورالعمل های موتور جستجو را نقض می کند.

تاکتیک های کلاه سیاه دستورالعمل های گوگل را نقض می کند و حتی به طور مستقیم از دستورالعمل هایی که گوگل استفاده از آن ها را منع کرده، استفاده می کند.

2) سئو سیاه الگوریتم های گوگل را دستکاری می کند.

در حالی که سئو کلاه سفید به دنبال یافتن راه هایی برای بهبود تجربه کاربر است ، سئو کلاه سیاه به دستکاری الگوریتم گوگل برای بهبود رتبه بندی می پردازد.

به عبارت ساده تر ، اگر از تاکتیکی استفاده شده است که با آن سایتی را با ارزشی بیشتر از آن که هست به گوگل نشان دهد، از سئو سیاه استفاده کرده است.

3) سئو سیاه دنبال راه هایی است که خیلی سریع به نتیجه برسد.

بسیاری از استراتژی های مربوط به سئو کلاه سیاه متمرکز بر سوء استفاده از نقاط ضعف در الگوریتم گوگل است که می تواند بدون کار زیاد به پیشرفت در رتبه بندی منجر شود.

نتیجه ای که از این تاکتیک ها حاصل می شود، تقریباً همیشه در مدت زمان کمی رخ می دهد. البته گوگل دائماً الگوریتم های خود را بهبود می بخشد تا بهترین نتیجه را برای کاربران حاصل کند. در نتیجه برای سایت هایی که عملکرد خوبی ندارند، از رتبه بندی خوب جلوگیری می کند.

در واقع سایت هایی که از سئو سیاه استفاده می کنند ، همیشه در معرض خطر به روز رسانی الگوریتم ها و از دست دادن رتبه خود هستند.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

این اصطلاح برای توصیف استراتژی هایی که بین سئو سفید و سئو سیاه هستند ، استفاده می شود. سئو خاکستری علاوه بر این که از سئو سفید استفاده می کند، ترفند هایی هم از سئو سیاه به کار می گیرد.

سئو خاکستری اگرچه ممکن است خطر کمتری نسبت به سئو سیاه داشته باشد، اما هنوز هم در معرض خطر الگوریتم های گوگل قرار دارد.

تفاوت سئو سیاه و سئو سفید و سئو خاکستری چیست؟

بزرگترین تفاوت سئو سیاه و سفید در این است که سئو کلاه سفید از دستورالعمل های گوگل پیروی می کند و تجربه کاربر را بهبود می بخشد ، در حالی که سئو کلاه سیاه آن دستورالعمل ها را نقض کرده و معمولاً با بی توجهی کامل برای کاربران انسانی ایجاد می شود.

سئو خاکستری هم که علاوه بر استفاده از اصول سئو سفید، از برخی ترفند های سئو سیاه نیز استفاده می کند. البته برخی می گویند که سئو خاکستری تلفیقی از سئو سیاه و سفید نیست بلکه ترفند هایی است که با اینکه خیلی مورد علاقه گوگل نیست اما جریمه هم نمیکند، البته اگر به صورت درست از آن استفاده کرد.

برخی ترفند های سئو کلاه سفید

  رهنمودهای Google Webmaster چند اصل اساسی را که باید هنگام بهینه سازی یک سایت انجام دهید را بیان میکند:
 • 1) صفحات را در درجه اول برای کاربران طراحی و ایجاد کنید ، نه برای موتورهای جستجو.
 • 2) کاربران خود را فریب ندهید.
 • 3) از ترفندهای در نظر گرفته شده برای بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو خودداری کنید و به بهبود تجربه کاربر بپردازید.
 • 4) در مورد آنچه وب سایت شما را بی نظیر ، ارزشمند یا جذاب می کند فکر کنید. سایت خود را از سایت های موجود در زمینه ی مربوطه متمایز کنید.
 • 5) از تگ ها و متا تگ ها به درستی استفاده کنید.
 • 6) از بک لینک های طبیعی استفاده کنید و...

بنابراین تا زمانی که هدف شما بهبود تجربه کاربر باشد، شما دارید از الگوریتم های گوگل پیروی می کنید.

تاکتیک هایی مانند نوشتن مطالب با کیفیت بالا و مفید ، افزایش سرعت صفحه ، بهبود تجربه کاربری و انجام طراحی تعاملی ( زیبا نشان دادن سایت چه در دسکتاپ چه در موبایل) ، همه سئو سفید به حساب می آیند. این ها انواع تغییراتی هستند که تأثیر ماندگار و مثبتی در رتبه بندی شما خواهند داشت.

برخی ترفند های سئو کلاه سیاه

  شیوه های زیر که همه انواعی از سئو سیاه هستند می تواند منجر به بروز عواقبی شوند:
 • 1) قرار دادن محتوای کپی شده
 • 2) خرید بک لینک
 • 3) ایجاد صفحاتی با محتوای اصلی کم یا بدون محتوا
 • 4) ایجاد متن یا لینک های مخفی
 • 5) ایجاد کامنت های اسپم
 • 6) بارگیری صفحات با کلمات کلیدی بی ربط
 • 7) ایجاد صفحاتی با رفتار مخرب مانند فیشینگ یا نصب ویروس ها ، تروجان ها یا سایر بد افزارها
 • 8) ایجاد محتواهای Spin
 • 9) زیاد به کار بردن کلمات کلیدی و...

برخی ترفند های سئو خاکستری

 • 1) خرید دامنه های منقضی شده (domain grabbing)
 • 2) ساخت لینک های چند لایه
 • 3) ایجاد تغییرات مداوم در سایت
 • 4) ایجاد سئو محلی و ارجاع به نقشه گوگل
 • 5) ایجاد محتواهای Spin ( محتوای سایت های دیگر را با ایجاد تغییراتی در سایت خود قرار دهید.)
 • 6) ایجاد صفحه ویکی پدیا
 • 7) تبلیغ سایت خود در صفحات دیگر
 • 8) ترویج مطالب و لینک سایت در شبکه های اجتماعی
 • و هر آنچه که ترکیبی از سئو سیاه و سفید می باشد.

خطرات استفاده از تاکتیک های سئو سیاه یا سئو خاکستری

استفاده از تاکتیک هایی که سعی در دستکاری الگوریتم گوگل دارند، دو نتیجه احتمالی دارد. به دلیل بروزرسانی الگوریتم ، سایت شما می تواند در رتبه بندی حذف شود یا توسط گوگل جریمه شود. در این صورت هر تلاشی که کرده اید بی ثمر باقی خواهد ماند و همه مراحل را باید از اول طی کنید.