تفاوت طراح وب و توسعه دهنده وب

توسعه دهنده سایت ساختار اصلی وب سایت را با استفاده از زبان های کد نویسی به وجود می آورد، در حالی که تمرکز طراح سایت بر به وجود آوردن ظاهری کاربر پسند و خلاقانه می باشد. یک توسعه دهنده معمولاً در طراحی عناصر وب سایت تخصص دارد و یک طراح وب بیشتر روی کاری که کاربر از انجام آن لذت می برد ، تمرکز دارد.

وظیفه طراح وب چیست؟

وظیفه ی یک طراح وب، خوب به نظر رسیدن سایت می باشد و با استفاده از نرم افزار هایی مانند فوتوشاپ و ایلاستریتور، ظاهری زیبا و جذاب برای سایت به وجود می آورد.

در اصل ، طراحی وب به بخش زیبایی شناسی وب سایت و قابلیت استفاده از آن اشاره دارد. یک طراح وب روی ظاهر ، چیدمان و در برخی موارد محتوای یک وب سایت کار می کند. به عنوان مثال ظاهر سایت به رنگ ها ، فونت ها و تصاویر استفاده شده در وب سایت مربوط می شود.

طراحی وب در گذشته متمرکز بر طراحی وب سایت برای مرورگرهای دسک تاپ بود اما از اواسط سال 2010 ، طراحی برای مرورگرهای موبایل و تبلت نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است.

طراحان وب در چه زمینه هایی فعالیت می کنند؟

1.طراح تجربه کاربر (UX)

وظیفه یک طراح وب UX این است که سایت را مکانی جذاب برای بازدید کنندگان قرار دهد. آنها به دلیل تحقیقات دقیقی که در مورد ویژگی های کاربران و نیازهای سایت انجام می دهند، دقیقاً می دانند چگونه سایتی را طراحی کنند که مخاطب از آن لذت ببرد. این مسئله باعث می شود که کاربران بیشتری به سایت رجوع کرده و بازدید آنلاین سایت بالا رود.

2.طراح رابط کاربری (UI)

یک طراح وب UI به بهبود نحوه تعامل کاربران با عناصر و امکانات سایت کمک می کند. هدف این طراحان ایجاد سایتی است که کاربر در آن گیج نشود و به راحتی نحوه ی کار با آن را بیاموزد.

تفاوت UI با UX چیست؟

UX شامل تحقیق در ایجاد یک پایه و اساس محکم برای یک تجربه کاربری مثبت است ، در حالی که UI روی زیبایی شناسی وب سایت متمرکز می باشد.

3.طراح ویژوال

طراح ویژوال ترکیبی از طراح UX و UI سایت می باشد. آن ها وظیفه دارند که نه تنها با استفاده از مهارت های خلاقانه بازدید کاربر از سایت را بهبود بخشند ، بلکه مشکلات طراحی را نیز حل می کنند.

وظیفه توسعه دهنده وب چیست؟

توسعه دهنده وب که برنامه نویس هم گفته می شود، طراحی ساختار وب سایت را انجام می دهد و در واقع یک سایت کارآمد ایجاد می کند. توسعه دهندگان وب ازHTML ، CSS ، Javascript ، PHP و سایر زبان های برنامه نویسی برای کدنویسی سایت استفاده می کنند.

یک توسعه دهنده وب با استفاده از نرم افزارهایی مانند Javascript و JQuery ، چارچوب وب سایت را می سازد و بستری را برای طراح وب به منظور ایجاد ظاهری زیبا فراهم می کند.

توسعه دهندگان وب در چه زمینه هایی فعالیت می کنند؟

1.توسعه دهنده بک اند

قسمت بک سایت آن جایی است که ساختار اصلی وب سایت طراحی شده است. این نوع توسعه دهندگان متخصص برنامه نویسی و استفاده از زبان های کدنویسی پیچیده ای مانند Java ، php، SQL و C # هستند. کارهایی که انجام می دهند توسط کاربران دیده نمی شود زیرا شامل کدنویسی بر روی سرورهای وب و پایگاه های داده می باشد، نه در مرورگر.

2.توسعه دهنده فرانت اند

توسعه دهندگان فرانت اند به عنوان توسعه دهنده سمت کاربر شناخته می شوند. آن ها به کدنویسی ظاهر و قالب سایت با زبان هایی مانند HTML ، CSS و JavaScript و آن چیزی که کاربر می بیند می پردازند.

3.توسعه دهنده فول استک

این نوع توسعه دهنده، هم برنامه نویس بک اند می باشد و هم فرانت اند. آن ها در در همه زمینه های برنامه نویسی متخصص هستند.


توسعه دهندگان وب ممکن است با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس یا جوملا، به منظور ساده سازی توسعه و ایجاد امکان دسترسی به کاربر ، راهی آسان برای حفظ و به روزرسانی وب سایت خود انتخاب کنند.

نتیجه

معمولا دو بحث طراحی سایت و توسعه سایت به جای هم به کار برده شده و اکثر افراد آن ها را یکی می دانند اگرچه افرادی هم وجود دارند که قادر به انجام هر دو هستند. هم چنین بسیاری از شرکت ها طراحان اختصاصی دارند که طرح وب سایت را ایجاد می کنند و سپس آن را به یک برنامه نویس واگذار می کنند که مرحله توسعه را کامل کند. البته امروزه افراد بسیاری هم به ایجاد سایت با سیستم مدیریت محتوا مانند وزدپرس و هم به ایجاد یک سایت با کدنویسی بک اند و فرانت اند، طراحی سایت می گویند.